Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wt31012023

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start W samorządzie Kontrowersyjna uchwała realizowana

Kontrowersyjna uchwała realizowana

urzad 1 20150731 1928656312

Budząca ogromne kontrowersje uchwała o bonifikatach przy sprzedaży nieruchomości, z dnia 09 lutego 2015 r. jest realizowana, mimo że została zaskarżona przez Wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po interwencji parlamentarzystów, Grzegorza Tobiszewskiego i Danuty Pietraszewskiej.

22 czerwca miał miejsce pierwszy przetarg. Zwycięzca ustnego przetargu nieograniczonego na oddanie nieruchomości, przy ul. Smoluchowskiego o powierzchni 459 m2, w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat z przeznaczeniem pod budowę budynku jednorodzinnego zaoferował 290 030 zł netto. Aby objąć nieruchomość w użytkowanie wieczyste musi jednak uiścić jedynie 15% tej kwoty, a następnie spłacać 1% tej sumy rocznie. Po pięciu latach nabywca praw do nieruchomości będzie mógł przejąć działkę na własność za 25% tej sumy, jeżeli w terminie 3 lat wybuduje dom, w którym się zamelduje.
Tylko do końca roku, na takich zasadach, miasto pozbędzie się 55 gminnych gruntów. Pojawia się pytanie czy miasto stać na to, aby nieruchomości były sprzedawane za 25% wartości. Celem jest zachęta do osiedlania się w Rudzie Śląskiej. Pytanie czy nie można osiągnąć tego celu sprzedając grunty na normalnych zasadach, uzyskując znacznie większe środki dla budżetu miasta? Wątpliwości budzi aspekt ekonomiczny, również dlatego, że korzyści liczone w dziesiątkach tysięcy złotych, osiągną wyłącznie ludzie zamożni, podczas gdy najbardziej potrzebujący mają często ogromne problemy, żeby uzyskać jakiekolwiek wsparcie.
Wojewoda zakwestionował dwa przepisy uchwały. Pierwszy dotyczy zastosowania 75-procentowej stawki bonifikaty, kiedy nieruchomość sprzedawana jest użytkownikowi wieczystemu, pod warunkiem istnienia prawa użytkowania wieczystego od co najmniej 5 lat oraz wybudowania budynku, zgłoszenia go do użytkowania i opodatkowania oraz zamieszkania w nim w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Drugi stanowi, że prawo do bonifikaty wygasa po upływie 10 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Wojewoda stoi na stanowisku, że takie ograniczenie kręgu podmiotów, które mogą ubiegać się o bonifikatę, narusza konstytucyjną zasadę równości oraz nie jest zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami.