Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wt31012023

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start Dziennikarstwo obywatelskie Poseł Grzegorz Tobiszowski kontynuuje dialog ze związkowcami

Poseł Grzegorz Tobiszowski kontynuuje dialog ze związkowcami

kopalnie 4 20150728 1921899396
kopalnie 5 20150728 1504263753
kopalnie 1 20150728 2001954259
kopalnie 2 20150728 1013146915
kopalnie 3 20150728 1294764935

27 lipca w siedzibie Śląsko – Dąbrowskiej NSZZ Solidarność w Katowicach, w imieniu kandydatki Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy na Premiera, Beaty Szydło, Poseł Grzegorz Tobiszowski spotkał się ze związkowcami reprezentującymi branżę górniczą. Jest to kontynuacja dialogu, jaki rozpoczęła ze związkowcami kandydatka na Premiera Beata Szydło tydzień temu.

Beata Szydło zaproponowała na tamtym spotkaniu, aby przeprowadzić serię dalszych rozmów, na których będzie ją reprezentował Poseł Grzegorz Tobiszowski. Celem rozmów jest ustalenie z reprezentantami strony społecznej, co należy zrobić, aby rozpocząć program naprawczy, który pozwoli zbudować długofalową strategię rozwoju górnictwa w naszym kraju. Panuje zgodne przekonanie, że w Polsce energetyka musi opierać się w pierwszej kolejności na węglu. Oznacza to całkowitą zmianę obecnej polityki, która w powszechnej opinii nie tylko związkowców, ale również większości ekspertów, prowadzi do upadku polskiego górnictwa w ciągu najpóźniej kilku lat. Przeprowadzono ważną dyskusję między innymi dotyczącą poprawy konkurencyjności i zabezpieczenia rynków zbytu dla polskiego węgla oraz podjęcia działań w kontekście pakietu klimatycznego. Ważną kwestią był temat dotyczący profesjonalnego uczciwego zarządzania spółkami górniczymi. Spotkanie zakończyło się ustaleniami dotyczącymi doproszenia ekspertów, którzy będą reprezentować poszczególne kwestie w sektorze górniczym i branży okołogórniczej. Ustalono ponadto, że zostaną powołane zespoły robocze min: ds. pakietu klimatycznego, kwestii energetyczno-górniczych, spraw sprzedaży węgla i systemu emerytalnego. Oprócz reprezentującego nasze miasto Posła Grzegorza Tobiszowskiego, w spotkaniu ze strony Prawa i Sprawiedliwości wzięli jeszcze udział Senator Izabela Kloc, Poseł Grzegorz Matusiak oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Zdzisław Filip.
Związkowcy po raz kolejny apelowali, aby walczyć z kłamstwem, że górnictwo jest utrzymywane przez polskiego podatnika. Nawet w czasie dekoniunktury bilans wpływów z podatków do budżetu jest zdecydowanie wyższy niż wysokość udzielanej pomocy finansowej. Upadek górnictwa, to wzrost bezrobocia i degradacja wielu regionów odczuwalna dla całej gospodarki.
Obecnie sytuacja w górnictwie jest dramatyczna po latach zaniechań i braku woli politycznej, aby z górnictwa uczynić ważną i rozwijającą się gałąź polskiej gospodarki, a węgiel traktować, jako surowiec strategiczny dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Na przykład Katowicki Holding Węglowy, który ma 1,5 mld zobowiązań jest z ekonomicznego punktu widzenia całkowitym bankrutem sztucznie utrzymywanym przy życiu. Nie ogłasza się jego upadłości, tylko ze względu na trudne do przewidzenia skutki. Nie zrobiono nic, aby ograniczyć import taniego węgla bardzo niskiej jakości, co można było zrobić choćby poprzez certyfikowanie i wprowadzenie minimalnych wymogów, jak to ma miejsce na rynku paliw. Podobnie, jeżeli chodzi o politykę dotyczącą ochrony środowiska, fundusze unijne inwestuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii, natomiast nie ma inwestycji w piece czwartej i piątej generacji. Nie próbuje się wykorzystać węgla przy zastosowaniu nowych technologii, mimo że od lat nauka daje nam szerokie możliwości.

Mamy więc świadomą politykę ograniczającą popyt węgla i jednocześnie nieskrępowany wzrost podaży. W efekcie polskie kopalnie są na krawędzi upadku, ale nowe koncesje na wydobycie otrzymują, głównie zagraniczne, spółki prywatne. W prywatnych kopalniach wydobycie będzie opłacalne przy ograniczeniu kosztów pracy do minimum poprzez zatrudnianie głównie emerytów i osoby pracujące za osiem złotych na godzinę. Warunki pracy w kopalniach nie będą się różniły od warunków, jakie panują w większości hipermarketów, z tą różnicą, że hipermarkety nie są położone 1000 metrów pod ziemią. Podobnie, mimo ogłoszonego w Unii Europejskiej procesu dekarbonizacji, wiele firm z Europy Zachodniej inwestuje w nowopowstające kopalnie w Australii, gdzie planuje się osiągnięcie wydobycia sięgającego 1,5 mld ton. Polskie kopalnie stanowią konkurencję, którą można wyeliminować, tak jak zlikwidowano konkurencję polskich stoczni. Na spotkaniu mówiono wiele o nieudolności prezesów zarządzających kopalniami, o przechodzeniu ze spółek państwowych do prywatnych, co jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji.
Odpowiednie klauzule w umowach, aby uniknąć działania swoich pracowników na rzecz konkurencji są standardem w spółkach prywatnych, a w spółkach zarządzanych przez rząd PO-PSL standardem są tylko wielomilionowe odprawy.