Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wt31012023

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start Dziennikarstwo obywatelskie Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach

konwencja prawa i sprawiedliwoci i zjednoczonej prawicy 1 20150707 1574558539
konwencja prawa i sprawiedliwoci i zjednoczonej prawicy 2 20150707 1847735045
konwencja prawa i sprawiedliwoci i zjednoczonej prawicy 3 20150707 1092905091
konwencja prawa i sprawiedliwoci i zjednoczonej prawicy 4 20150707 1170152271
konwencja prawa i sprawiedliwoci i zjednoczonej prawicy 6 20150707 1340655003

Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zorganizowana pod hasłem „Myśląc Polską", w dniach 03-05 lipca, była podzielona na 13 paneli głównych ("Gospodarka i rozwój", "Polityka energetyczna", "Społeczeństwo obywatelskie", "Rolnictwo i rozwój wsi", "Finanse i polityka podatkowa","Polityka zagraniczna", "System zdrowia", "Obrona narodowa", "Kultura i media", „Praca, Polityka społeczna, System emerytalny", „Edukacja, Szkolnictwo wyższe, Sport" „Administracja, Sprawy wewnętrzne, Samorząd" „System sprawiedliwości") oraz 36 paneli specjalistycznych.


W dyskusjach wystąpiło ponad 120 ekspertów. Panele dotyczyły całego spektrum spraw, ale główny nacisk został położony na sprawy gospodarcze. Oprócz tego osobne przemówienia wygłosili, Prezes Jarosław Kaczyński, który zainaugurował Konwencję swoim wystąpieniem, a także Jarosław Gowin i Patryk Jaki, w imieniu Polski Razem i Solidarnej Polski, przewodniczący Rady Programowej Piotr Gliński oraz kandydatka Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy na urząd premiera Beata Szydło, której ponad godzinne wystąpienie było kulminacyjnym momentem drugiego dnia Konwencji. Na tym bardzo merytorycznym wystąpieniu, w sposób uporządkowany przedstawiającym cele i sposób ich realizacji, po jesiennych wyborach, zapewne w dużej mierze oprze się expose Premier Beaty Szydło, w razie zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości. Beata Szydło wystąpiła również na zakończenie Konwencji. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie i pozdrowiła wszystkich mieszkańców Polski, zachęcając do włączenia się w realizację "Dobrej zmiany" w Polsce.
W piątek, Poseł z naszego miasta, Grzegorz Tobiszowski był jednym z prelegentów panelu poświęconego polityce energetycznej. W swoim wystąpieniu omówił sytuację w polskim górnictwie węgla kamiennego i zaprezentował program Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący tego sektora wydobywczego, który zakłada, że węgiel kamienny będzie podstawowym nośnikiem energii. Poseł podkreślił, że węgiel jest najtańszym nośnikiem energii, jeżeli chodzi o koszt wytworzenia 1 GJ energii w porównaniu z gazem koksowniczym i importowanym gazem ziemnym oraz, że węgiel jest również najtańszym źródłem ogrzewania naszych domów. Koszt 1kWh ciepła wytworzonego z węgla jest dużo niższy niż z gazu ziemnego, oleju napędowego i gazu płynnego.
Grzegorz Tobiszowski mówił również, że dekoniunktura na rynku węgla nie może być dla rządu zaskoczeniem i przyczyną zapaści górnictwa, ponieważ okresy koniunktury i dekoniunktury są czymś normalnym i trzeba być na nie przygotowanym. Tymczasem rząd zamiast obniżać obciążenia, takie jak akcyza, doprowadził w ostatnich latach do ich podwojenia. Podkreślał, że polska energetyka musi opierać się na węglu i musi to zostać zrozumiane w Unii Europejskiej, bo Polska jest, jeżeli chodzi o rolę węgla w energetyce, krajem wyjątkowym w skali europejskiej.
Przedstawił również kierunki działań, jakie muszą być podjęte, aby polskie górnictwo pozostawało przez kolejne dekady jednym z fundamentów naszego bezpieczeństwa energetycznego i ważną gałęzią polskiej gospodarki. Między innymi jednym z celów będzie budowanie powiązań pomiędzy polską energetyką i polskim sektorem węgla kamiennego.