Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wt31012023

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start W samorządzie Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic bez absolutorium.

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic bez absolutorium.

sesja 1 20150629 1201348694
sesja 2 20150629 1045894586

 18 czerwca Radni rudzkiej Rady Miasta nie udzielili absolutorium prezydent Grażynie Dziedzic. Tym samym negatywnie ocenili wykonanie przez nią ubiegłorocznego budżetu miasta. 12 radnych głosowało za, 5 było przeciw, natomiast 7 wstrzymało się od głosu. Sześcioro radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.

 

Dane dotyczące wykonania budżetu przedstawiła skarbnik miasta Ewa Guziel. Dochody wyniosły 582,3 mln zł, natomiast wydatki zamknęły się kwotą 580,9 mln zł. Tym samym miasto osiągnęło nadwyżkę budżetową w kwocie 1,4 mln zł. Dochody wykonane zostały w 98,6 proc., natomiast wydatki w 97,6 proc. Zwolennicy Pani Prezydent eksponowali te liczby i wywodzili, że dużym sukcesem jest tak precyzyjne wykonanie dochodów i wydatków, co nie udało się w innych miastach, gdzie te procenty oscylowały w granicach 80%. Pojawił się nawet kuriozalny wniosek o przyjęcie sprawozdania bez dyskusji. Jednak gdyby porównać te liczby do planowanych w grudniu 2013 r., to można by wykazać wykonanie na poziomie przekraczającym 100%, więc liczby te mają znaczenie drugorzędne. Są efektem bardzo ostrożnych, niedoszacowanych założeń, które w trakcie roku były odpowiednio korygowane, dzięki poprawnie wyglądającej współpracy z Radą Miasta.

Zwracał na to uwagę Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marek Wesoły, który przypomniał również, że w grudniu 2013 r., Pani Prezydent zakładała deficyt budżetowy w wysokości 20 mln złotych, radnym udało się go ograniczyć do 10 mln, a w ciągu roku zmniejszyć do 4,3mln i ostatecznie okazało się, że kwota zaciąganych zobowiązań mogła być jeszcze mniejsza, gdyż osiągnięto nadwyżkę budżetową w wysokości 1, 4mln zł. Przede wszystkim jednak Marek Wesoły podkreślał, że dla oceny wykonania budżetu nie są najważniejsze matematyczne zestawienia liczb, a ocena efektywności jego wykonania, stopnia realizacji celów, choć oczywiście pozytywnie należy ocenić redukcję zadłużenia miasta. Ocena wykonania budżetu pod tym kątem nie była jednoznacznie negatywna, jednak Marek Wesoły wskazywał, że z analizy dokumentacji dotyczącej budżetu zadaniowego(który powinien być rozbudowywany) wynika, że jest tam kilka pozycji, gdzie wyraźnie wzrosły wydatki na realizację celu, a efekty są gorsze niż we wcześniejszych latach, kiedy tych pieniędzy przeznaczano mniej. Marek Wesoły mówił również, że wprawdzie współpraca między kancelarią Pani Prezydent, a Radą Miasta była poprawna, ale nie doskonała i wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze lepsza.

Ostatecznie, radni Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się wstrzymać od głosu. Przeciw głosowali radni Platformy Obywatelskiej, jednak nie był to efekt wnikliwej analizy, która wypadła negatywnie. Stanowisko klubu PO przedstawiał radny Andrzej Stania,który zakończył stwierdzeniem, że jako klub będziemy głosować przeciwko udzieleniu absolutorium, żeby bardziej zmotywować panią prezydent do dalszych działań, a nasz głos „przeciw" w niczym nie przeszkodzi. Jednak przeszkodził i Prezydent Grażyna Dziedzic nie otrzymała absolutorium.