Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

N16062019

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start Dziennikarstwo obywatelskie

ZŁÓŻ WNIOSEK

Za niecały miesiąc rudzianie będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok 2013/2014.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie je przyjmował od 12 sierpnia do 15 września. Należyje składać w Nowym Bytomiu przy ul. Markowej 20 w pokojach nr 5 i 6. Stamtąd też od 1 sierpnia będzie można pobrać druki, które znajdą się również na stronie internetowej www.mops.rsl.pl.

BUDŻET OBYWATELSKI

Na ostatniej sesji rady miasta w dniu 02.07.2013 roku Radni Rady Miasta Ruda Śląska po długiej dyskusji podjęli historyczną dla Miasta uchwałę o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego. Radni przyjęli zaproponowaną przez Prezydenta kwotę 2 milionów złotych do podziału na 4 okręgi wyborcze. Jest to historyczna, bo pierwsza próba zaproponowania mieszkańcom skorzystania z mechanizmu demokracji partycypacyjnej-bezpośredniej. Czy my jako mieszkańcy zechcemy się w to włączyć zależy już tylko i wyłącznie od naszej inicjatywy. 

Rudzianie pokażmy na co nas stać, powalczmy o nasze dzielnice, może właśnie pomysł kogoś z nas uzyska największe poparcie. Potrzebny jest pomysł na inwestycję i 15 podpisów pod tym pomysłem na odpowiednim formularzu. Inicjatywę tak przygotowaną składamy w Urzędzie Miasta. Czas na ten etap został wydłużony na prośbę radnych do końca sierpnia.

A więc może jakiś parking, dla kilku bloków, może boisko osiedlowe lub też plac zabaw. Rozejrzyjmy się wokół siebie i do działania. Pamiętajcie tylko, że inwestycja musi zostać wykonana na terenach miejskich.

Formularz zgłoszenia dostępny pod adresem; http://www.rudaslaska.pl/theme/rudaslaska/uploads/formularz_budzet_obywatelski.pdf

Zgłoszenie można też wysłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." style="padding: 0px; margin: 0px; color: #ff0000; border: 0px; font-size: 14px; font-family: Arial; line-height: 20px; text-align: justify;">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 

MIESZKAŃCY ZDECYDUJĄ

W przyszłym roku rudzianie zdecydują na jakie inwestycje zostaną przeznaczone 2 miliony złotych. Ta kwota z budżetu miasta zostanie rozdzielona przez cztery okręgi wyborcze.

Radni byli przekonani co do zasadności wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Podzieliła ich jedynie kwestia podziału środków – jedni twierdzili, że powinny je dostać poszczególne dzielnice, inni skłaniali się ku temu by były to okręgi.

Założenia budżetu obywatelskiego rudzianie poznali jeszcze w maju, w czasie Forum Rudzian. Przypomnijmy, że wnioski mogą zgłaszać mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Ze wszystkich propozycji zostaną wybrane te, które będą realizowane w 2014 roku. budżet

TWORZONE INTUICJĄ

Widzą więcej niż inni i przenoszą to na papier. Nie potrzebują wykształcenia by ich obrazy zachwycały. To nie jest też przeszkodą by znalazły się na wystawie. Co więcej, to warunek by wziąć udział w IV edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza.

Do tej pory konkurs cieszył się zainteresowaniem artystów amatorów. Przez cztery lata złożono 250 dzieł. Inicjatorzy przedsięwzięcia – Stanisław Gerard Trefoń i Stowarzyszenie „Barwy Śląska” - do 10 września przyjmują kolejne, do tegorocznej edycji. Do siedziby stowarzyszenia, znajdującej się przy ul. Młyńskiej 16 w Halembie, można zgłosić maksymalnie cztery prace wykonane w oleju, akrylu bądź akwareli.

Zwycięzców poznamy w czasie wernisażu wystawy, która odbędzie się w 14 października w Śląskim Parku Przemysłowo – Technologicznym w Rudzie Śląskiej. konkurs dla artystow

POMOC DLA POSZKODOWANYCH

Służby miejskie walczące ze skutkami nawałnicy poradziły sobie z trudną sytuacją. Nie ma już zalewisk, a drogi są przejezdne.

Brak wody na osiedlach Bykowiny, Bielszowic, Kochłowic nie oznacza, że problemy się skończyły. Zalane tereny trzeba uporządkować – w te działania zaangażowało się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i bezrobotni w ramach prac społecznie – użytecznych. Podstawione zostały kontenery, gdzie mieszkańcy mogą wyrzucać zniszczone rzeczy.

Poszkodowani potrzebujący wsparcia mogą kontaktować się z pracownikami socjalnymi. Miasto obiecuje im pomoc w wysokości tysiąca złotych na osobę. W szczególnych przypadkach władze zwrócą się do Wojewody Śląskiego o środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa. pomoc