Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pt14122018

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start W samorządzie

Rok 2014 rokiem wyborczym

W tym roku czekają nas dwukrotnie wizyty w lokalach wyborczych. Pierwszy raz w maju będziemy mogli spełnić swój obywatelski obowiązek i zagłosować na swoją kandydaturę do Europarlamentu. Druga nasza wizyta przy urnach wyborczych nastąpi w listopadzie, z tym że wybierać będziemy prezydentów naszych miast, radnych sejmikowych i miejskich. To duży sprawdzian dla społeczeństwa które chce nazywać się społeczeństwem obywatelskim, partycypacyjnym czyli uczestniczącym. Jak już samo określenie społeczeństwa obywatelskiego wskazuje należy uczestniczyć, uczestniczyć w pierwszej kolejności w wyborach, a później w miarę możliwości być aktywnym na różnych polach działań społecznych.

Już zaczęłą sie rozkręcać karuzela wyborcza jeśli chodzi o Europarlament, poszczególne ugrupowania ogłaszaja swoich kandydatów, pojawią się w mediach i na bilbordachelementy kampanii wyborczych, zostaniemy zasypani dużą ilością treści wyborczych. Również w miastach ogłaszani będą kolejni kandydaci do foteli prezydenckich czy ław rad miejskich, choć kampanie wyborcze samorządowe przywitają nas pewnie po wakacjach letnich.

Warto w tych okolicznościach, w roku wyborczym, pokusić się o refleksję na kogo postawić, a może pójdźmy dalej, nie tylko na kogo postawić. czy na jaką partię lub ugrupowanie. Może trzeba pomyśleć jakie mamy przekonania, co w nas siedzi, czy jesteśmy zadowoleni czy też zawiedzeni, czy może samemu chcieć coś zmienić. Bo nie wolno nam zapomnieć w roku wyborczym, że wszelkie zmiany musimy zaczynać od siebie samych. Kiedy zaczniemy zmieniać nasze miasta i kraj sami wokół siebie łatwiej nam będzie zdecydować komu powierzyć nasz mandat zaufania w szeregach władzy.

urzad

 

MOST NAD KŁODNICĄ

Jeszcze dokładnie nie jest znany termin, ale już wiadomo, że kierowcy przejeżdżający przez Halembę będą musieli korzystać z objazdu. Wszystko przez rozbiórkę i budowę mostu nad Kłodnicą przy ul. Poniatowskiego.

Czytaj więcej...

ZABAWA NA RYNKU

Do powitania Nowego Roku pozostało kilkanaście godzin, a Ty jeszcze nie masz planów na Sywestra? Wybierz się na rudzki rynek.

Czytaj więcej...

BUDŻET MIASTA

Ostatecznie udało się uchwalić budżet Rudy Śląskiej. 12% wydatków będą stanowić inwestycje. Nie obędzie się bez zaciągania kredytu i niksooprocentowanych pożyczek.

Czytaj więcej...

ZAJĘCIE DLA BEZROBOTNYCH

W przyszłym roku miasto przeznaczy 130 tysięcy złotych na prace społecznie użyteczne. Z tej formy pomocy skorzysta 125 bezrobotnych.

Czytaj więcej...