Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pt19072019

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start Sport Rowerem dookoła Rudy

Rowerem dookoła Rudy

rower2 1 20150723 1725784999

Jeszcze w roku 2015 będzie można korzystać z blisko trzydziestokilometrowej, w pełni oznakowanej, trasy rowerowej wokół Rudy Śląskiej! Ta warta milion złotych inwestycja to sztandarowa pozycja w tegorocznym budżecie obywatelskim. W ostatnich dniach przekazano teren budowy pod realizację kolejnych odcinków trasy.


Projekt „Budowy obwodowej trasy rowerowej" otrzymał najwięcej głosów podczas ogólnomiejskiego głosowania nad projektami inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2015. Jego realizacji chciało ponad 1,7 tys. osób, które oddały głos w trakcie ubiegłorocznego głosowania.
O potrzebie takiej inwestycji przekonana jest inicjatorka projektu, Ewa Chmielewska – Poruszając się po trasie będziemy mogli szybko dostać się do centrów każdej z dzielnic. Trasa rowerowa umożliwi także zwiedzanie miasta– podkreśla.
Rowerzyści jadąc obwodową trasą rowerową będą poruszać się ścieżkami, drogami rowerowymi oraz pasami ruchu dla rowerów /ok. 3,3 km/, a także szlakami rowerowymi. W części rowerzyści korzystać będą z trasy poruszając się drogami publicznymi na zasadach ogólnych.
Już teraz prace przy budowie ścieżki rowerowej trwają przy ul. Starej, a w ostatnich dniach przekazane zostały tereny pod budowę kolejnych trzech odcinków ścieżek rowerowych o łącznej długości 1,5 km. Najdłuższa z planowanych, dwukierunkowych ścieżek rowerowych, o długości 630 m, znajdzie się w rejonie ul. Kokota i połączy ul. Partyzantów z ulicą Cynkową. Kolejne ścieżki powstaną wzdłuż ulic Chorzowskiej oraz Wolności. Pierwsza z nich, o długości około 600 m, przebiegała będzie od budynku Chorzowska nr 2 do skrzyżowania z ulicą Ratowników. Druga o długości 270 m, poprowadzona będzie od ul. Raciborskiej do ul. Szyb Powietrzny w Rudzie. Zakończenie prac planowane jest z końcem września tego roku.
Do końca października wybudowana zostanie kolejna ścieżka rowerowa w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu, a do końca roku na odcinku wzdłuż ul. Kochłowickiej. Jednocześnie potrwają również prace związane z oznakowaniem poziomym i pionowym całości trasy, obejmującej istniejące drogi w mieście. W ten sposób powstanie blisko 30 km trasa, którą rowerzyści będą mogli poruszać się wokół całej Rudy Śląskiej.
Oprócz realizacji obwodowej trasy rowerowej obecnie ze środków budżetu miasta trwają prace przy opracowywaniu dokumentacji projektowej na budowę ścieżki rowerowej od ul. Gołębi do ul. Kupieckiej. Nowa ścieżka połączy odcinki ścieżek rowerowych wykonanych w 2014 roku /wzdłuż ul. 1 Maja oraz wzdłuż ul. Górnośląskiej/. Po jej wykonaniu rowerem bezpiecznie będzie można dojechać od ul. Tołstoja w Czarnym Lesie do ul. Tunkla w Kochłowicach. Ponadto opracowywana jest dokumentacja na budowę ponad 3 km szlaku rowerowego wzdłuż Potoku Bielszowickiego.
Obecnie w Rudzie Śląskiej istnieje ponad 40 km tras i ścieżek rowerowych. Tylko w ubiegłym roku przybyło ich w mieście prawie 16 km.