Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

So26092020

Ostatnie zmianyPt, 19 Lut 2016 4pm

Back Jesteś tutaj: Start Kultura PAMIĘTAJĄC O SYNAGODZE

PAMIĘTAJĄC O SYNAGODZE

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wirku przypomnieli o obecności Żydów w Rudzie Śląskiej. Wszystko w ramach "Szkoły Dialogu".

Żydzi wnieśli ogromny wkład w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Polski. Nie można o tym zapomnieć - mówili uczniowie wireckiej szkoły. Co więcej, mówili o tym publicznie w czasie wielokulturowej wędrówki zabytkową ulicą Kubiny. Początkowo odsłonięto tablicę, która ma przypominać o zniszczonej w okresie II wojny światowej synagodze. Później uczniowie, poprzez różne inscenizacje, upamiętnili życie ludności żydowskiej w Rudzie Śląskiej. Zaprosili też szkolną społeczność w mury placówki na spektakl o Gustawie Morcinku, patronie szkoły.

Tymi wydarzeniami podsumowano projekt realizowany w ramach "Szkoły Dialogu", który zaangażował jedną z klas o profilu regionalnym. Uczniowie wzięli udział w kilku warsztatch, pogłębiając swoją wiedzę na temat społeczności żydowskiej.